Realizace inovativních postupů obnovy lesa na kalamitních holinách s ohledem na podporu biodiverzity a zvyšování funkčnosti lesních ekosystémů

Projekt podpořen Norskými fondy a Státním fondem životního prostředí ČR

Extrémní sucho v posledních letech a s ním spojené přemnožení podkorního hmyzu vedlo k dramatickému nárůstu kalamitních těžeb a ke vzniku rozsáhlých holin. České lesnictví se tak ocitlo v bezprecedentní situaci, kdy je nutné na velkém území založit nové lesní porosty odolné predikovaným změnám klimatu a zároveň plnící všechny ekosystémové i hospodářské funkce. Dosud používaná znalostní schémata jsou za těchto okolností jen těžko aplikovatelná.

Celkový rozsah holin v současnosti nás staví před zásadní otázku, zda volit tradiční jednofázový postup umělé a přirozené obnovy s relativně vysokým rizikem problémů s jejich dalším vývojem a stabilitou nebo více využít „nové“ způsoby obnovy těchto ploch. Výsledky lesnického výzkumu z posledních let jednoznačně doporučují druhou cestu. Alternativní postupy založené na využití široké škály dřevin a volbě vícefázové obnovy kladou však zvýšené nároky na precizní naplánování postupných kroků a též na vlastní provedení navržených opatření.

Kalamitní holina

Cíl a účel projektu

Cílem projektu je obnova lesního prostředí na velkoplošných kalamitních holinách při využití alternativních postupů, které povedou k vyšší biodiverzitě a zlepšení stavu lesních ekosystémů. Výsledek realizace bude sloužit jako příklad dobré praxe pro další vlastníky lesů zasažených kůrovcovou kalamitou.

Opatření na podporu biodiverzity budou zahrnovat využití dvoufázové obnovy pro zajištění druhové, věkové i prostorové diverzity vznikajících porostů; kombinaci přirozené obnovy a umělého zalesnění pro dosažení pestřejších druhových směsí; podporu přítomnosti mateřských stromů; ponechávání části mrtvého dřeva (těžebních zbytků i celých kmenů) v lese pro spontánní osídlení dalšími organismy; vytipování a ponechání habitatových stromů.

Kromě návrhu obnovních postupů na vlastní holině bude součástí projektu i návrh na založení předsunutých obnovních prvků (tzv. kotlíků) v navazujících smrkových monokulturách ve stadiu kmenovin, jejichž existence je akutně ohrožena nejen dalším šířením podkorního hmyzu ale i abiotickými faktory, především větrem.

V rámci navržených opatření bude snaha o podporu retenční funkce lesa prostřednictvím péče o přirozeně zamokřená území.

Místo realizace

Projekt je realizován na lesním majetku Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav, který se nachází v oblasti Českomoravské vrchoviny (Kraj Vysočina) postižené velkoplošným rozpadem smrkových porostů v důsledku gradace podkorního hmyzu v posledních letech. Obnovované kalamitní holiny se nachází na polesích Račín a Nové Veselí.

Příklad alternativního postupu obnovy

Harmonogram projektu

Trvání projektu 13. 4. 2022 – 30. 4. 2024

Aktivita / Termín realizace

  • Výběr ploch / březen 2022
  • Iniciální propagace projektu / březen – červen 2022
  • Mapování stanovištních poměrů / březen – červenec 2022
  • Hodnocení parametrů biodiverzity / březen – prosinec 2022
  • Návrh postupů obnovy / červenec – srpen 2022
  • Realizace opatření / září 2022 – listopad 2023
  • Akce pro školy / květen – červen 2023
  • Dva články v tisku / srpen – prosinec 2023
  • Zpracování plánu managementu obnovovaných ploch a habitatových stromů / prosinec 2023 – únor 2024
  • Zpracování plánu udržitelnosti / leden – únor 2024
  • Závěrečný seminář / březen 2024

Plánované výstupy a výsledky

  1. Realizovaný příklad dobré praxe ukazující pěstební postup s využitím pionýrských dřevin (např. bříza, osika) a jejich následnou prosadbou a podsadbou (dvoufázová obnova)
  2. Realizovaný příklad dobré praxe ukazující pěstební postup s využitím kombinované obnovy, tj. zakládání směsí různých přípravných a cílových dřevin
  3. Realizovaný příklad dobré praxe ukazující pěstební postup s předsunutými prvky obnovy (tzv. kotlíky) do porostů v budoucnu ohrožených biotickými (např. kůrovec) i abiotickými (např. sucho, vítr) vlivy
  4. Mapový výstup z iniciálního šetření stanovištních poměrů
  5. Odborná zpráva z průzkumu biodiverzity a z inventarizace habitatových stromů
  6. Aktivní propagace alternativních postupů obnovy lesa mezi odbornou i laickou veřejností
Dvoufázová obnova